Zalety zastosowania zarękawków foliowych

Jestem lekarzem i pracuję w szpitalu. Od dłuższego czasu prowadzę również grupę studentów na praktykach. Dzisiaj chciałem im pokazać jak prawidłowo przygotować się do operacji. Przede wszystkim zwróciłem uwagę na odpowiednie przygotowanie i założeniu jednorazowego stroju do operacji. Temat zarękawków foliowych wzbudził największe zainteresowanie wśród studentów.

Prawidłowe zastosowanie zarękawków foliowych

Zarękawki folioweKilka osób zapytało mnie, po co są zarękawki foliowe skoro i tak najpierw zakłada się rękawiczki, a na to jeszcze fartuch. Wytłumaczyłem im, że zarękawki foliowe stosuje się po to, aby rękawiczki nie zsunęły się podczas operacji z dłoni i nie pofałdowały, co mogłoby znacznie utrudnić pracę. Zarękawki foliowe po obu stronach posiadają specjalne, wzmocnienia, które zapobiegają zsuwaniu się. Dzięki ich zastosowaniu zarękawki foliowe są bardzo praktyczne i użyteczne. Zarękawki foliowe wykonane są z atestowanej, hipoalergicznej folii. Jest ona w pełni wodoodporna i zabezpiecza przed dostaniem się na powierzchnię skóry cieczy i drobnoustrojów. Zarękawki foliowe są również bardzo lekki i delikatne. Praktycznie nie odczuwa się ich noszenia na ręku. Podałem każdemu studentowi kilka sztuk zarękawków foliowych, żeby je przymierzyli. Oczywiście zarękawki foliowe mają swoje rozmiary. Dopiero po dopasowaniu odpowiedniego rozmiaru ich stosowanie ma sens.

Studenci przymierzyli podane im zarękawki foliowe i uznali, że rzeczywiście są one bardzo wygodne. Zarękawki foliowe zaczynają się w okolicach łokcia i kończą się na nadgarstkach, kilka centymetrów za tym jak rozpoczynają się rękawiczki. Ich stosowanie podczas operacji to wybór higieniczny. Odpowiednio dopasowane i użytkowane chronią przed zakażeniem się drobnoustrojami zarówno nas, jak i operowanego pacjenta.