Zabezpieczenie przed przepięciem

Każdy chce, aby instalacja elektryczna w jego domu była całkowicie bezpieczna. Lecz co o właściwie oznacza? Otóż chodzi o to, by była ona całkowicie odporna na nagłe skoki napięcia, a przy tym nie ulegała uszkodzeniom w takich sytuacjach.

Jak chronić domową instalację elektryczną?

jednofazowy ogranicznik przepięćKażdy świeżo upieczony gospodarz dba o swój dom. Zwłaszcza, gdy jego budowa została niedawno ukończona. Niejednokrotnie słyszy się o pożarach nowych domostw. Zazwyczaj dochodzi do nich na skutek uszkodzenia instalacji elektrycznej. Jeśli instalacja nie posiada żadnego zabezpieczenia przed przepięciami, może dojść do jej przegrzania, a w konsekwencji do pożaru całego domu. Z pomocą może nam przyjść jednofazowy ogranicznik przepięć, czyli urządzenie, które wpinamy bezpośrednio do sieci elektrycznej. Dzięki niemu mamy pewność, że w sytuacji zagrożenia przepływ prądu w instalacji zostanie przerwany, a więc instalacja nie ulegnie przegrzaniu. Jako sytuację zagrożenia rozumie się moment, gdy z jakichś względów w instalacji popłynie prąd o zbyt wysokim napięciu. Zdarzyć się to może podczas burzy. Obecnie każde urządzenie gospodarstwa domowego posiada bezpiecznik przepięciowy, lecz chroni on tylko konkretne urządzenie, a nie całą instalację. Warto zatem poprosić instalatora instalacji elektrycznej o montaż takiego ogranicznika przepięć.

Jeśli posiadamy jednofazowy ogranicznik przepięć, to z pewnością możemy spać spokojnie nawet podczas burzy. Mimo jego posiadania zaleca się odłączyć z sieci wszystkie sprzęty korzystające z energii elektrycznej w naszym domu. Jeśli zawiódłby jakikolwiek element instalacji elektrycznej, to będziemy pewni, że żadne z naszych urządzeń nie ulegnie awarii. Nikt nie chce bowiem ponosić dodatkowych kosztów związanych z awarią instalacji elektrycznej.