Wykonanie testu na celiakię

Szacuje się, że około kilka procent ludzi choruje na celiakię, która przez wiele lat była bagatelizowana. Osoby unikające glutenu były nierzadko uznawane jako wybredne, ponieważ prawie każdy go spożywa. Nie mniej jednak jest to choroba, która wymaga leczenia.

Jaki wykonać test na celiakię?

celiakia - testyZ pewnością najważniejszą rzeczą w życiu jest zdrowie, którego nie można kupić. Dlatego też tak ważne jest dbanie o nie każdego dnia, poprzez odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Nie mniej jednak nie zawsze to wystarcza, ponieważ jest szereg chorób uwarunkowanych genetycznie, na które nie mamy wpływu. Jedną z nich jest celiakia – testy na nią są wykonywane w każdym punkcie diagnostycznym. Polegają one na pobraniu próbki krwi żylnej, z której ustalana jest obecność genu odpowiedzialnego za tą chorobę oraz pomiar przeciwciał. Jednakże nie jest to jedyne badanie, które należy wykonać, ponieważ diagnostyka tej choroby jest kwestią złożoną. Do badania z krwi, trzeba też wykonać badanie wycinku jelita cienkiego, czyli badanie histopatologiczne. Celiakia daje różne objawy, które dotyczą wielu obszarów ciała, ale to co jest niezmienne, to to iż jest ona uwarunkowana genetycznie. Wiadomo już jaki dokładnie gen odpowiada za celiakię, dlatego też tak ważne jest wykonanie badania, jeżeli podejrzewamy u siebie tą chorobę. Należy je wykonać także wtedy, kiedy ktoś w rodzinie na nią choruje, ponieważ może być dziedziczona. Skutki nieleczonej celiaki mogą być bardzo poważne, w związku z czym nie należy jej lekceważyć.

Pomimo wielu lat badań nad celiakią, ciągle nie wynaleziono skutecznego lekarstwa na nią. Obecnie jedynym sposobem na nią jest stosowanie diety eliminacyjne, czyli unikanie glutenu. Jednakże przed wdrożeniem diety, warto wykonać test, aby mieć pewność, że właściwie postępujemy.