Użycie specjalnego cewnika przy zabiegu

 

Niedawno dowiedziałam się, że będę musiała przejść zabieg chirurgiczny dróg moczowych. Przed zabiegiem umówiłam się na wizytę lekarską z doktorem, który miał przeprowadzić operację, aby wyjaśnił mi jak będzie przebiegać moje leczenie. Najbardziej istotną rzeczą, której się dowiedziałam było to, że podczas zabiegu będę miała założony cewnik moczowy. 

Nie wiedziałam, co to są cewniki foleya

cewnik foleyaO ile byłam świadoma, że istnieje coś takiego jak cewniki urologiczne nie wiedziałam, że są różne rodzaje tych cewników. Lekarz wytłumaczył mi, że podczas operacji mogłabym nieświadomie oddawać mocz, dlatego konieczne będzie założenie specjalnego cewnika. Jest to cewnik foleya, który znacząco różni się od tych, które używa się do celów diagnostycznych lub pooperacyjnych. W trakcie operacji lekarz założy do mojego pęcherza cewnik foleya, który zakończony jest specjalnym balonikiem. Balonik ten wypełnia się roztworem soli fizjologicznej. Dzięki temu cewnik przez cały zabieg będzie utrzymywał się w odpowiedniej pozycji. Pozwoli to na bezproblemowe przeprowadzenie zabiegu. Po maksymalnie dobie od zabiegu lekarz przeprowadzi nieinwazyjny zabieg wyjęcia cewnika. Jego stosowanie jest absolutnie bezpieczne dla pacjenta. Była to dla mnie ważna informacja, ponieważ kiedyś czytałam jakiś artykuł o tym, że po stosowaniu cewnika często ma się komplikacje i problemy z oddawaniem moczu.

Lekarz spokojnie wyjaśnił mi wszystko i uspokoił mnie przed zabiegiem. Dał mi też do poczytania specjalne broszury na temat cewnika foleya, z których również wynikało, że jest to bezpieczny przyrząd medyczny. Wykonany jest z najwyższej jakości silikonu lub lateksu, który jest hipoalergiczny ryzyko alergii jest więc minimalne. Poza tym wiedziałam, że nie mam alergii na te materiały, byłam więc spokojna.