Sejfy z zamkiem szyfrowym

Szafy pancerne oraz sejfy (kasy pancerne) klasy 2 i 3 oferują silniejszą ochronę antywłamaniową i dlatego znacznie dłużej wytrzymują próby włamania. Z tego powodu są wyżej oceniane przez ubezpieczycieli, na sumy od 100 000 do 200 000 euro. Od klasy 3, próba włamania przy użyciu typowych narzędzi jest znacznie utrudniona.

Sejfy wyposażone w mechaniczne zamki szyfrowe

sejfy do broniPodstawowym wyposażeniem sejfów w użytku prywatnym lub firmowym są zazwyczaj zamki dwupiórkowe. Mechaniczne lub elektroniczne zamki szyfrowe dostępne są za dodatkową opłatą. Zaletą zamków dwupiórkowych jest mniejsza liczba osób, które mają dostęp do sejfu. Wadą jest wizualnie jednoznaczne przyporządkowanie do istniejącego sejfu, a w przypadku wyższych klas kas pancernych (m.in. sejfy do broni) wymagane duże długości kluczy, co znacznie utrudnia ich przechowywanie np. w breloku. Ponadto istnieje ryzyko, że w przypadku sejfu z zamkiem dwupiórkowym włamywacze będą intensywnie przeszukiwać mieszkanie, dom lub lokal użytkowy w poszukiwaniu klucza do sejfu. Dlatego w żadnym wypadku nie należy trzymać kluczy do kas pancernych w szufladach biurek, szafkach nocnych, pod materacami lub w innych miejscach, które są łatwe do znalezienia przez włamywaczy. Jeśli klucz dostał się w niepowołane ręce, należy tak zmodyfikować zamek, aby nie można go było już użyć do otwarcia.

To samo dotyczy sytuacji, gdy zakupiono używany sejf i nie można upewnić się, że w obiegu nie ma innych kluczy lub przynajmniej, że nowa lokalizacja nie została podana do wiadomości niepowołanemu posiadaczowi klucza. Taka przebudowa zamka jest często kosztowna i może być przeprowadzona tylko przez specjalistyczną firmę lub producenta. Mechaniczne zamki szyfrowe są zazwyczaj oferowane jako zamki 3- lub 4-tarczowe.