Przykłady pomp wytwarzających ciepło

Rosnące ceny zakupu energii z sieci przesyłowych sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań. Te są dostępne na rynku od wielu lat jednak do tej pory nie były aż tak bardzo opłacalne. Wzrost cen zakupu oraz dostępność różnego rodzaju programów wsparcia sprawia, że obecnie odnawialne źródła energii cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno klientów indywidualnych jak i również przedsiębiorców.

W jaki sposób pozyskać czystą energię cieplną?

powietrzna pompa ciepłaDotyczy to w szczególności fotowoltaiki, która pozwala generować energię elektryczną. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest również powietrzna pompa ciepła, dzięki której można pozyskać energię cieplną niezbędną do ogrzewania pomieszczeń lub przygotowania wody użytkowej. Tego typu pompa może zostać zainstalowana praktycznie w dowolnym obiekcie i nie wymaga ona wcześniejszego przygotowania kolektorów płaskich czy pionowych. Jest to niewątpliwą zaletą ponieważ nie każdy właściciel budynku planuje od razu taką instalację w momencie projektowania obiektu. Pompy ciepła są jednym z najbardziej wydajnych rozwiązań z zakresu OZE. Należy jednak pamiętać, że każda pompa do swojego prawidłowego działania wymaga dostarczenia do niej energii elektrycznej. Ta jest wykorzystywana do zasilenia sprężarki urządzenia. Właśnie dlatego bardzo dobrym pomysłem jest wdrożenie tak zwanego układu hybrydowego.

W takiej konfiguracji energia elektryczna potrzebna do zasilenia sprężarki jest wytwarzana przez panele fotowoltaiczne. Takie rozwiązanie cechuje się większą autonomią oraz pozwala zaoszczędzić znaczne środki. Jak widać wiele osób obecnie interesuje się alternatywnymi sposobami pozyskiwania energii w różnych formach. Jest to spowodowane wzrostem cen zakupu poszczególnych mediów jak i również troską o środowisko naturalne, które ulega stopniowej degradacji.