Predyspozycje zawodowe a studia

Czas matur za nami. Egzamin dojrzałości to dla młodych ludzi niezwykle waży okres w życiu. To moment, w którym należy zastanowić się nad dalszym kształceniem, kierunkiem, który chcemy obrać. Od naszego wyboru zależy nasza przyszłość, kariera zawodowa, zarobki i możliwość realizowania się. Dlatego należy poświęcić czas nad podjęciem najlepszej decyzji.

Wykorzystaj własne predyspozycje

jakie są moje predyspozycjeNie ulega wątpliwości, że w podczas nauki w szkole średniej, młodzi ludzie nie do końca wiedzą, co chcieliby w życiu robić. Owszem, mają własne pasje, zainteresowania, ale umiejętność określenia kierunku zawodowego, który chcieliby obrać, może okazać się problematyczna. Co zatem możesz zrobić, gdy kończysz szkołę średnią i zastanawiasz się, jaką ścieżkę kariery zawodowej obrać? Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytania: jakie są moje predyspozycje, w czym jestem dobry, co sprawia mi przyjemność. To dobry trop, ponieważ pomaga określić, czym tak naprawdę chcielibyśmy zająć się w życiu. Nie warto kierować się jedynie kryteriami zarobkowymi. Owszem, są ważne, ale wykonywanie pracy, która sprawia nam przyjemność i w której stajemy się ekspertami dzięki pasji, również przekłada się na korzyści finansowe. Dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z porady doradcy zawodowego. Warto przygotować się do takiego spotkania, sporządzając krótką listę z informacjami o tym, jakie są moje predyspozycje, co lubię, w czym czuję się mocny.

Wybór kierunku studiów nie powinien być przypadkowy. Od niego zależy w dużej mierze nasza przyszłość. Warto kształcić się w kierunku, który nas pasjonuje nawet, jeżeli wydaje się mało dochodowy. Nauka powinna sprawiać nam radość i dawać możliwości rozwoju. Przyglądajmy się zatem własnym predyspozycjom i zainteresowaniom, aby dokonać najsłuszniejszego wyboru.