Prawnicze egzaminy zawodowe

Każdego roku Ministerstwo Sprawiedliwości przeprowadza zawodowe egzaminy prawnicze, które sprawdzają wiedzę i umiejętności aplikantów prawniczych, którzy przy pozytywnym zaliczeniu mają szansę stać się samodzielnymi prawnikami. W każdym roku egzaminy te są przygotowywane przez przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości i nigdy nie ma pewności, jakich zadań można się spodziewać. 

Przebieg i procedury egzaminów prawniczych 

Egzaminy prawniczePrzystąpienie do egzaminów prawniczych następuje po ukończeniu aplikacji – trzyletniego kursu zawodowego. Zarówno aplikacje, jak i egzaminy zawodowe, są przygotowywane w zakresie każdej ze specjalizacji – radcowskiej, adwokackiej, prokuratorskiej, komorniczej, notarialnej lub sędziowskiej. Za możliwość przystąpienia do egzaminów należy uiścić opłatę, która co roku jest inna i informację na ten temat można znaleźć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Egzaminy prawnicze trwają cztery dni i każdego dnia aplikanci mierzą się z zadaniami z prawa karnego, cywilnego, rodzinnego, gospodarczego, kończąc na prawie administracyjnym i etyce. Istnieje grupa osób, które mogą otrzymać tytuł zawodowy radcy prawnego po zaliczeniu egzaminu radcowskiego bez wcześniejszego odbywania aplikacji, a wśród nich znajdują się doktorzy nauk prawnych i osoby, które przez okres co najmniej 4 lat były zatrudnione na stanowisku, które wymagało wiedzy i umiejętności prawniczych bezpośrednio związanych z pomocą prawną. 

Egzaminy prawnicze Ministerstwa Sprawiedliwości to ogromnie ważny moment dla wszystkich aplikantów, którzy pragną samodzielniej kariery prawniczej. Pokonanie 8 lat edukacji, w czasie których pojawiało się wiele egzaminów i które wymagały niemałych nakładów finansowych, było ogromnym wysiłkiem, więc nic dziwnego, że moment oficjalnego zakończenia tego okresu życia jest tak ważnym i stresującym momentem dla każdego aplikanta.