Poszukiwania członków drzewa genealogicznego

Zapewne każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu orientuje się w obecnych członkach rodziny. Niekiedy mamy całkiem sporą wiedzę na temat dziadków, a nawet pradziadków. Mimo to dalsze stosunki pokrewieństwa często stają się dla nas niewiadomą, która może nas zainteresować. Jak odnaleźć takie informacje?

Sposoby na poszukiwanie przodków

jak odszukać przodkówKiedy pragniemy zapoznać się głębiej z naszym drzewem genealogicznym odkrywamy, iż nie jest to prosta sprawa. Zastanawiamy się wtedy jak odszukać przodków, o których nie słyszeliśmy wcale albo mamy o nich szczątkowe informacje. Przede wszystkim musimy pytać. Zastanówmy się co już wiemy i spiszmy to, a następnie udajmy się do starszej części rodziny. Dziadkowie często posiadają bardzo szeroki zakres wiedzy, o który młodsze pokolenie bardzo rzadko pyta. Tutaj możemy dowiedzieć się ogromnej ilości rzeczy. Pamiętajmy o tym, aby wszystko zapisywać, ponieważ łatwo jest nam zapomnieć wielu ważnych kwestii. Podpytajmy również rodziny na temat starych fotografii i archiwum domowego, gdyż często w tego typu składzikach znajduje się listy, podpisy na zdjęciach i inne elementy historyczne. Dla osób bardziej zaciętych w poszukiwaniach dobra opcją będzie poszukiwanie starych gazet. Istotnym elementem będzie też poszukiwanie ilości osób w kraju o tym samym nazwisku. Informacji należy szukać wszędzie, ponieważ losy rodzinne są często bardzo zagmatwane, a czasami nie znajdziemy niczego. Warto jednak spróbować.

Fascynujące historie rodzinne są często powodem poszukiwań przodków, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Jest to czasochłonna praca, lecz możliwa do wykonania i spełniająca. Jeżeli zdecydujemy się na odkrywanie naszej genealogi pamiętajmy o spisywaniu, zbieraniu i dokumentowaniu różnych rzeczy.