Poranione sutki utrudniają karmienie

Najlepsze co matka może dać swojemu dziecku to swój pokarm, miłość i wychowanie. Maluch może przyjmować mleko matki przez pierwsze miesiące życia, lub nawet lata jeżeli ma taką potrzebę, a matka czuje się na siłach. Karmienie piersią jest dużym obciążeniem dla kobiety, ale też sprawia wielką radość.

Jak karmić gdy sutki są poranione?

popękane sutkiDziecko, które spożywa pokarm mamy, jest sporym wyzwaniem dla organizmu matki. Każde karmienie to utrata około trzystu kalorii, więc dieta mamy musi być bogata w składniki odżywcze i witaminy niezbędne dla maluszka. Częste karmienia są dość problematyczne, szczególnie nocne, bo nie pozwalają rodzicom się wyspać, ale właśnie nocny pokarm jest najbardziej tłusty i po nim maluch najszybciej przybiera na wadze. Dla młodych matek początki karmienia są trudne, bo zanim maluch się nauczy właściwie ssać, to mija trochę czasu. Popękane sutki i poranione brodawki, są najczęstszym objawem niewłaściwego przystawiania dziecka do piersi. Każda kobieta jeszcze w szpitalu może liczyć na pomoc położnych w przystawianiu dziecka, ponieważ od tego zależy w dużej mierze zdrowie dziecka. Jeżeli dziecko gryzie, lub rani sutki, należy jak najszybciej wsadzić palec do jego ust i delikatnie wyciągnąć sutek. Trzeba dziecku dać do zrozumienia, że nie może sprawiać mamie bólu. Po chwili można ponownie przystawić dziecko do piersi tak, aby sutek razem z brodawką znajdował się w jego ustach. Na popękaną skórę można stosować maść z lanoliną, która natłuszcza i regeneruje skórę.

Budowanie więzi z dzieckiem jest niesamowicie ważne dla jego rozwoju. Podczas karmienia wytwarzają się hormony szczęścia, które wpływają na produkcję mleka. Początki karmienia są trudne dla młodej matki, ale po paru dniach maluch już umie właściwie ssać, a laktacja się normuje.