Ogrzewanie budynków ekogroszkiem

Polska położona jest na takiej szerokości geograficznej, że przez kilka miesięcy w roku zmuszeni jesteśmy ogrzewać nasze domy. Używamy do tego różnych materiałów. Najgorzej, kiedy ktoś pali śmieci i tym ogrzewa swój dom, nie zdając sobie sprawy z tego, że najbardziej szkodzi właśnie sobie i swojej rodzinie. Dlaczego? Ponieważ jest najbliżej spalających się toksyn. Ale, to już skrajności i miejmy nadzieję, że wkrótce całkowicie znikną. 

Czym ludzie jeszcze palą w swoich piecach?

dobry i tani ekogroszekDo pieców węglowych, najbardziej polecany jest dobry i tani ekogroszek. Jest to paliwo węglowe, w postaci niewielkich kulek węgla, przeważnie w kształcie orzecha włoskiego. Używany jest do pieców węglowych ze specjalnym podajnikiem. Sam ekogroszek może spalać się na specjalnym talerzu w piecu, gdzie wcale nie ma rusztu. Są to bardzo wydajne piece, a ekogroszek jest podawany mechanicznie przez podajnik ślimakowy. Można zaprogramować piec tak, aby pobierał niewielką ilość ekogroszku, ale cyklicznie, np. przez całą noc. Nie musimy zatem budzić się w nocy i dokładać do pieca w największe mrozy. Kolejnym, bardzo popularnym paliwem grzewczym jest zwykły węgiel: brunatny, oraz kamienny (trochę gorszej jakości) W wielu piecach (nie tylko tych umieszczonych w kotłowniach), węgiel podawany jest fizycznie przez człowieka i to właśnie człowiek musi starać się, aby w jego domu było ciepło. Taka sytuacja może nie mieć miejsca, jeśli ktoś ogrzewa swój dom gazem. Wtedy i jest czysto i bez pyłu i całkowicie automatycznie.

Każda energia kosztuje. Jedna mniej, druga więcej. Gaz wcale nie jest droższy od węgla, jeśli weźmie się pod uwagę pracę, jaką trzeba włożyć w ogrzanie domu węglem. Ekogroszek także kosztuje, ale jest zgodny z normami ekologicznymi i dlatego warto używać tego paliwa do ogrzewania domu.