Objawy menopauzy – jakie występują najczęściej

Menopauza zaczyna się, gdy obniża się poziom hormonów, jajniki nie produkują jajeczek i ustaje miesiączka. Jest to naturalny proces naszego organizmu. Niestety towarzyszą mu nieprzyjemne objawy, które mogą nam bardzo uprzykrzyć życie.

Najczęściej pojawiające się objawy menopauzy

najczęstsze objawy menopauzyMenopauza najczęściej dotyka kobiety około pięćdziesiątego roku życia. Statystyczna mieszkanka Polski przekwita w wieku 49 lat. Obniża się wydzielanie hormonów płciowych i ustają miesiączki. Najczęstsze objawy menopauzy nie należą do przyjemnych. W tym okresie kobiety skarżą się głownie na uderzenia gorąca, skoki ciśnienia, pocenie nocne. Są też rozdrażnione i mają problemy z koncentracją i pamięcią. Ze snu budzi je, prócz potów nocnych, kołatanie serca, którego nie można uspokoić. To znaczy o ile w ogóle zasną. Wiele kobiet skarży się na problemu z zaśnięciem i nierówny, urywany sen. Z powodu wzrostu wagi i innych zmian w wyglądzie zewnętrznym obniża się samoocena kobiet. Niektóre mogą popaść w stany lękowe lub nawet depresję. Towarzyszy im lęk przed nieznanym, przed brakiem akceptacji. Najważniejsze, żebyśmy same się zaakceptowały. Ważne jest kontynuowanie aktywności fizycznej – spacery z psem, nordic walking – oraz zastosowanie prawidłowej diety. Znalezienie hobby, pasji, pomoże nam poradzić sobie z obniżeniem nastroju. Należy unikać niepotrzebnego stresu, by nie rozdrażniać wystarczająco niespokojnego organizmu. Wahania nastroju ustąpią z czasem.

Menopauzę prze żyje każda z nas. Każda musi znaleźć na nią sposób. Może to być zastępcza terapia hormonalna lub terapia fitoestrogenami. Warto zadbać o mocne kości, zażywać witaminę D i K, by uchronić się przed uszkodzeniami. Aktywność fizyczna pomoże nam rozładować zgromadzone napięcie i pomoże utrzymać prawidłową wagę ciała.