Nowoczesna metoda wytwarzania prądu elektrycznego

Coraz częściej mówi się o odnawialnych źródłach energii. Również w Polsce pojawiają się elektrownie wiatrowe i inne, które wykorzystują takie źródła. Źródłem energii odnawialnej jest jednak nie tylko wiatr, ale też woda czy słońce. Energia słoneczna dociera do ziemi każdego dnia – nawet wtedy kiedy dzień jest pochmurny.

Montaż paneli fotowoltaicznych i wytwarzanie prądu stałego

fotowoltaika lublinTaka energia może zostać przetworzona na inne rodzaje, które da się lepiej wykorzystać. Jeszcze kilkanaście lat temu popularne były kolektory słoneczne, które nadal znajdują się na dachach wielu domów. Kolektory wykorzystywały energię słoneczną do ogrzewania wody. Teraz w Polsce pojawiły się nowe systemy, które wizualnie przypominają kolektory słoneczne. Mowa o panelach fotowoltaicznych. Taka fotowoltaika lublin to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby zaoszczędzić na rachunkach za prąd elektryczny. Dlaczego? Panele fotowoltaiczne są w stanie wytworzyć prąd elektryczny z energii słonecznej. Można się domyślić, że więcej prądu będzie powstawało latem niż zimą. Na szczęście nadmiar wytworzonego prądu elektrycznego można magazynować albo sprzedawać do sieci energetycznej. Z tego wynika, że na panelach fotowoltaicznych można nawet zarabiać pieniądze! Im więcej paneli fotowoltaicznych tym lepiej, bo wytworzą one więcej prądu elektrycznego. Podobnie do kolektorów słonecznych, panele fotowoltaiczne również montuje się na dachach budynków. Najlepiej zainstalować je po stronie południowej, bo właśnie tam dociera najwięcej promieni słonecznych.

Jest jednak pewne „ale”. Panele wytwarzają prąd stały, a do zasilania domowych urządzeń potrzebny jest prąd przemienny o określonych napięciu i częstotliwości. W związku z tym do paneli trzeba dokupić inwerter (falownik), który zamienia prąd stały w prąd przemienny.