Liny o dużej wytrzymałości

W wielu przypadkach, podczas pracy, czy to do zastosowań praktycznych, czy też budowlanych potrzebna jest odpowiednia lina. Najczęściej jest od niej wymagana duża wytrzymałość, tak aby nie zerwała się podczas jej użytkowania. Współczesne systemy produkcji lin doskonale uwzględniają wymagania i dzięki zastosowaniu oplotu liny sprawia się, że jej wytrzymałość się zwiększa.

Dlaczego lina pleciona jest wytrzymalsza?

liny plecioneAby odpowiedzieć sobie na to pytanie należy się cofnąć do wiedzy ze studiów w zakresie materiałoznawstwa. Jest wiele praktycznych i sprawdzonych tez na temat materiałów i ich zachowania. Do naszych rozważań będzie potrzebne to, że niektóre materiały mają inną wytrzymałość, gdy się je rozciąga, a inną, gdy się je ściska. Włókna tych materiałów inaczej wtedy pracują, a co jest najistotniejsze, to to, że w większości przypadków te materiały mają większą wytrzymałość naściskanie niż rozciąganie. Typowe liny plecione są złożone z wielu włókien, które są ze sobą oplatane na różne sposoby. Powoduje to to, że pewien zakres siły rozciągającej jest przekazywana poprzez oplot liny na siłę ściskającą dany materiał. Ma to bardzo duże znaczenie, gdyż jak już wspomniałem, wytrzymałość materiału liny na ściskanie będzie większa niż na rozciąganie. Gdybyśmy taki sam przekrój liny zrobili jako nie opleciony to miałby on dużo mniejszą wytrzymałość niż liny plecionej. Dlatego właśnie na rynku budowlanym większość lin jest wykonana w technologii splotu.

Nie jest istotne z jakiego materiału jest wykonana lina. Bez względu na to czy jest to lina stalowa, czy też nylonowa, zawsze lina pleciona będzie wytrzymalsza niż bez oplotu wykonana w jednolitej formie. Dodatkową zaletą lin plecionych jest ich duża elastyczność w porównaniu z linami jednolitymi. Takie liny po prostu lepiej się wyginają.