Lecznicze działanie tlenoterapii

W zależności od choroby, stosowane są konkretne metody lecznicze, które przynoszą najlepsze rezultaty. Nie zawsze muszą one być z zastosowaniem środków farmakologicznych, czego przykładem jest tlenoterapia prowadzona w komorach hiperbarycznych.

Jak działają zabiegi w komorach hiperbarycznych?

komora hiperbaryczna - boreliozaW Polsce działa nawet kilkadziesiąt komór hiperbarycznych, które przeważnie się znajdują w ośrodkach leczniczych, szpitalach, placówkach rehabilitacyjnych, prywatnych gabinetach lekarskich czy salonach kosmetycznych. Zakres działania tlenoterapii jest bardzo szeroki, dlatego też tak wiele branż z niej korzysta. Głównym celem tlenoterapii jest dotlenienie organizmu, co korzystnie wpływa na wszystkie procesy zachodzące wewnątrz ciała. Na terapie w komorze barycznej mogą się zapisać pacjenci, którzy cierpią na wiele rodzajów schorzeń, które niekoniecznie są związane z układem oddechowym. Jeżeli jest nam potrzebna komora hiperbaryczna – borelioza jest jedną z chorób, które są leczone tlenoterapią. Również zalecana jest w przypadku oparzeń drugiego i trzeciego stopnia, zatrucia tlenkiem węgla, odmrożeń, martwicy, czy nawet cukrzycy. Nie mniej jednak tlenoterapię można stosować w celach profilaktycznych, aby zwiększyć saturację, czyli natlenieni krwi. Tlen jest potrzebny naszym komórkom do prawidłowego funkcjonowania, dlatego też jest to tak istotna terapia. Przy niskiej saturacji może dojść do nieodwracalnych zmian w organizmie, zatem warto korzystać z terapii prowadzonej w komorze hiperbarycznej.

Co prawda w trakcie oddychania, do naszego organizmu dostaje się tlen, ale nie dociera on do każdego zakamarka. W przypadku tlenoterapii, tlen jest podawany pod trzy razy wyższym ciśnieniem, dzięki czemu pokonuje on barierę fizjologiczną i trafia do niedotlenionych miejsc.