Kotły do spalania pelletu

 

Ogrzewanie domów pelletem jest swego rodzaju nowością. Przez wiele lat materiał ten nie był doceniany i dopiero od kiedy pojawiły się w sprzedaży kotły przystosowane do spalania takiego materiału to zaczęto częściej inwestować w pellet. Jest to rozwiązanie bardzo dobre zarówno z powodu niskich cen pelletu jak również z powodu dużej wydajności.

Skuteczne ogrzewanie pelletem

palnik do pelletuPellet drzewny jest materiałem, który powstaje na skutek prasowania wiórów drzewnych. Niektóre wersje pelletów dodatkowo są wzbogacane przez różne substancje oraz stosuje się też specjalne lepiszcza dzięki którym wióry łatwiej się ze sobą łączą. Do produkcji pelletu drzewnego wykorzystuje się też specjalną prasę, która wywiera ogromny nacisk i tworzy charakterystyczne walce. Żeby osiągać najlepsze wyniki przy spalaniu wspomnianego materiału warto stosować specjalny palnik do pelletu. Urządzenia te sprawiają, że pellet spala się w sposób najbardziej efektywny. Ogrzewanie pelletem jest w rzeczywistości bardzo tanie. Nawet nie ma sensu zestawiać ze sobą cen za jedną tonę pelletu w porównaniu z cenami węgla czy koksu. Stosując nowoczesne palniki do pelletu możemy liczyć na to, że będziemy zwolnieni z wielu obowiązków jakie dotychczas musieliśmy wykonywać korzystając z tradycyjnych rozwiązań. Przykładowo w nowoczesnych kotłach do pelletu jest tak, że mamy do dyspozycji automatyczny podajnik materiału opałowego.

Dzięki taki dodatkom jak wspomniany podajnik mamy o wiele łatwiejsze życie. Naszym zadaniem jest tylko ustawienie odpowiedniej temperatury na cyfrowym sterowniku. Kocioł samodzielnie zadba o to by osiągnięta została pożądana przez nas wartość. W przypadku gdy zacznie ona spadać to kocioł sam pobierze materiał opałowy i sprawi, że temperatura wróci do poprzedniego poziomu.