Kiedy suplementować konia?

Każdy z nas widząc konia docenia jego piękno. Te wielkie dostojne zwierzęta dotrzymują nam towarzystwa już od wielu wieków. Zachwyt jaki wzbudzają konie można dostrzec w wielu obrazach czy utworach literackich. Ludzi nurtuje natura koni i ich zachowania. Ich piękno widać gołym okiem.

Witaminy i minerały w diecie konia

suplementy dla koniAktualnie konie hodujemy najczęściej dla rozrywki. Jeszcze kilka dekad temu konie pomagały w pracy na gospodarstwach, były również środkiem transportu. Dziś hodujemy je aby brać udział w zawodach jeździeckich lub jeździć konno dla przyjemności. Konie wydają się nam zwierzętami silnymi i pełnymi wigoru. Jednak i konie mogą chorować. Nie ma tu reguł. By nasze zwierzęta były zdrowe musimy zapewnić im odpowiednie warunki. Konie muszą mieć dobrze zbilansowaną dietę, która uwzględnia ich aktywność fizyczną, wiek oraz czasem nawet i płeć. Zwierzęta muszą mieć czyste boksy, w których mają dostęp do wody oraz mają czas na odpoczynek i regenerację. Zwierzęta te mają delikatny i wrażliwy układ pokarmowy przez co właściciel powinien na bieżąco uzupełniać składniki odżywcze i ewentualne niedobory. Tym bardziej jeśli właściciel zdecyduje się na tradycyjne pasze musi pamiętać o dostarczaniu minerałów i witamin. Wzbogacanie pokarmu dla konia nie musi być czasochłonne i bardzo trudne. Na rynku znajduje się wiele preparatów w tym suplementy dla koni, które wspomagają hodowców w utrzymaniu dobrego zdrowia zwierząt. Należy pamiętać, że konie tak jak wszystkie inne zwierzęta mogą cierpieć i zapadać na ciężkie choroby z powodu braku lub niedoboru witamin. Kwestii suplementacji nie należy traktować po macoszemu lecz konsekwentnie włączać je do diety rumaka.

Suplementy możemy stosować cały rok. Jednak każde wątpliwości możemy konsultować z weterynarzem. Z pewnością z suplementacji nie powinniśmy rezygnować w okresie zimowym, kiedy to nasze zwierzęta najbardziej odczuwają braki minerałów i witamin.