Jakie metody wyróżniamy w przypadku osuszania budynków?

Często występującym zjawiskiem w wielu domach jest wilgoć, która prędzej czy później spowoduje kłopoty w naszych pomieszczeniach takie jak pojawienie się pleśni czy zagrzybienie ścian co spowoduje, że będziemy się niekomfortowo czuć a co najgorsze jest to potencjalne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców takiego budynku.

Osuszanie zawilgoconych budynków – przegląd metod

osuszanie budynkówW wielu przypadkach kiedy ściany są bardzo zawilgocone to ma to duży wpływ na ich kondycję, dlatego należy je jak najszybciej osuszyć. Oczywiście sposób radzenia sobie z wilgocią zależy głównie od poziomu zawilgocenia ścian, tego jaka jest przyczyna a także zasobności naszego portfela. Często powodem zawilgocenia budynków jest wilgoć kapilarna, która wnika w przegrody a w konsekwencji do domu z wód gruntowych. Przyczyną problemu z wilgocią może być wysoki poziom wód gruntowych lub źle wykonana lub uszkodzona izolacja. Zdarza się również, że w starszych budynkach wcale jej nie ma. Jeśli firma, którą wynajmiemy do osuszania budynków stwierdzi, że to właśnie jest przyczyną zawilgocenia zastosuje najpopularniejszy zabieg czyli elektroosmozę. Jak ona działa? Po zastosowaniu urządzeń, które emitują fale elektromagnetyczne o odpowiednich parametrach wilgoć zostaje wypychana ze ścian budynku z powrotem do gruntu a to skutkować będzie osuszeniem ścian. Osuszanie budynków może się również odbyć przy pomocy specjalnych urządzeń, których zadaniem będzie utrzymanie w pomieszczeniu temperatury około 35 stopni, dzięki czemu wilgoć wyparuje a przy użyciu odpowiedniej wentylacji zostanie usunięta z pomieszczenia.

Budynki można osuszyć na kilka różnych sposobów, jednak wybór najlepszej metody powinniśmy zostawić specjaliście, który ma w tym doświadczenie oraz wiedzę, której nam niestety brakuje. Po osuszeniu budynku należy znaleźć źródło problemu i zabezpieczyć odpowiednio dom, aby ta sytuacja się nie powtórzyła.