Jak uzyskać najlepsze efekty dźwiękowe?

Akustyka zajmuje się rozprzestrzenianiem i oddziaływaniem fal dźwiękowych. Jest najważniejszym kryterium jakości powstałego dźwięku. Aby móc zoptymalizować skutki złego dostosowania pomieszczenia do wytworzonych efektów dźwiękowych, należy zastosować sprzęty, które dbają o prawidłową jakość rozchodzących się fal.

Czym jest adaptacja dźwięku?

adaptacja akustycznaZanim rozpoczniemy operować dźwiękami w konkretnym pomieszczeniu trzeba je odpowiednio przygotować. Oprócz wyłożenia ścian pianką akustyczną i wygłuszeniu warto pomyśleć, w jakim stopniu trzeba zoptymalizować wnętrze. Adaptacja akustyczna to nie to samo co wygłuszenie, jest to polepszenie jakości dźwięku. W tym celu stosuje się pułapki basowe, absorbery szerokopasmowe oraz dyfuzory akustyczne. Te pierwsze pochłaniają niskie częstotliwości dźwięku w przedziale od 50 do 250 Hz, trzeba je wówczas umieścić w narożnikach pokoju. Absorbery to z kolei panele podobne do pianek wygłuszających, montowane są w miejscach pierwszego odbicia dźwięku. Zaś dyfuzory akustyczne rozpraszają fale dźwiękowe w pomieszczeniu, sprawiają, że tworzy się większa głębia. Aby zniwelować pogłos w pomieszczeniach należy zainstalować elementy adaptacyjne. W studiach nagraniowych są one niezbędne. Z adaptacji akustycznej korzysta się także w urzędach, przychodniach i innych miejscach pracy, gdzie w jednym pomieszczeniu przebywa dużo ludzi, tak aby poprawić skupienie uwagi.

Prawidłowe rozchodzenie się dźwięku jest kluczowe dla profesjonalnych muzyków. Nie warto stawiać jedynie na wygłuszenie, by poprawić jakość dźwięku. Pierwszym krokiem powinno być wyeliminowanie nieprawidłowego rozchodzenia się fal. Dopiero potem warto zaopatrzyć się w elementy, które nie pozwalają na rozprzestrzenianie się dźwięku w innych kierunkach.