Jak montować tapety z włókna szklanego?

Układanie tapet z włókna szklanego z pozoru może wydawać się banalnie proste, jednak w momencie rozpoczęcia prac, może okazać się, że niezbędne będzie wsparcie fachowców. Wiele osób mimo wszystko próbuje układania tapet na własną rękę. Samodzielny montaż wymaga zastosowania odpowiednich środków ostrożności, wykorzystania właściwych narzędzi, a także zapoznania się z instrukcją układania.

Montaż tapet z włókna szklanego – podstawowe zasady

tapeta z włókna szklanegoPodczas prac montażowych można poważnie narazić swój organizm, dlatego konieczne jest ubranie maseczki przeciwpyłowej, a dodatkowo zastosowanie okularów ochronnych oraz rękawic. Osoba przeprowadzająca remont powinna ubrać się w kombinezon roboczy lub odzież z długim rękawem oraz nogawkami. Aby dostęp do ścian nie był utrudniony, warto wynieść z pomieszczenia wszystkie meble – dzięki temu nie zniszczą się w trakcie układania tapety. Powinno się również zabezpieczyć podłogę przed zabrudzeniami – wystarczy do tego folia. Podłoże, na którym znajdzie się tapeta z włókna szklanego, nie powinno mieć zabrudzeń, a większe spękania należy najpierw pokryć masą szpachlową. Do montażu będzie wykorzystywany klej do tapet ciężkich. Przed zabraniem się do prac należy dokładnie pomierzyć pomieszczenie i długości tapety i odpowiednio ją dociąć (powinna być nieco dłuższa niż wysokość ściany). Po nałożeniu kleju wałkiem, od razu przykleja się tapetę i dociska. Pozostały klej, który wyszedł spod tapety, powinien zostać zebrany (na przykład wilgotną szmatką).

Przygotowanie miejsca do pracy oraz sam proces ułożenia tapety może zająć dużo czasu dla osób, które podejmują się zadania po raz pierwszy. Aby zachować estetykę tapet, należy stosować się do instrukcji dołączonej do narzędzi oraz kleju wykorzystywanego do montażu.