Jak chronić rzepak?

Rzepak to piękna roślina o żółtych, intensywnych kwiatach, która posiada również bardzo praktyczne zastosowania. Jak już sama nazwa sugeruje, rzepak wytwarzany jest do produkcji oleju rzepakowego, który gości we wszystkich polskich kuchniach. Jak dbać o tą piękną, ale i użyteczną roślinę oleistą tak by plony były jak najbardziej owocne? Jakie programy ochronne warto stosować przy hodowli tej rośliny? 

Rzepak – jak chronić? 

program ochrony rzepakuRoślina ta jest stosunkowo łatwa i przyjemna w hodowli, ale jak każda z roślin, jest również narażona na pewne zagrożenia. Zwłaszcza jesienne szkodniki takie jak  gnatarz rzepakowiec,  mszyca kapuściania, nicienie, pchełka rzepakowa, pchełki ziemne,  pędraki, ślimaki, rolnice,  czy inne żarłoczne larwy. Plagi wyżej przytoczonych insektów mogą zagrażać młodym roślinom, w efekcie czego rzepak przystępuje do zimowania w osłabionej, bardziej podatnej na obumarcie formie. Do najlepszych metod walki z plagami insektów zalicza się stosowanie specjalnych oprysków owadobójczych, które nie tylko uśmiercają już aktywne osobniki, ale również w dalszej perspektywie czasu działają ochronnie na rzepak, dzięki czemu robactwo nie powraca. Tak więc program ochrony rzepaku bazuje w głównej mierze na sprawdzonych, przyjaznych środowisku specyfikom, które zadbają o prawidłowy rozwój naszych roślin. Jeśli zaś chodzi o chwasty, które mogą pojawiać się na polach rzepaku najlepszą metodą, która pozwoli na pozbycie się ich raz na zawsze jest stosowanie specjalnych, idealnie skomponowanych substancji chwastobójczych, których działanie nie zniszczy uprawy, lecz wręcz przeciwnie: przyczyni się do wzmocnienia ogólnej kondycji roślin. 

Rzepak to piękna roślina, z której wytwarzany jest zdrowy, złocisty olej znany doskonale wszystkim gospodyniom domowym.Rolnicy zajmujący się hodowlą rzepaku muszą jednak pamiętać o pewnych korzystnych, profilaktycznych działaniach ochronnych. W codziennej walce ze szkodnikami czy chwastami pomogą specjalne preparaty, które przy okazji odżywią nasze rośliny i korzystnie wpłyną na ich odporność.