Elastyczna nawierzchnia SBR

Producenci różnych rodzajów nawierzchni polecają je do konkretnych zastosowań ze względu na materiał z jakiego są wykonane. Przeważnie dzielą się one na twarde i elastyczne, które mogą kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Z czego są wykonane nawierzchnie SBR?

nawierzchnia sbrW ostatnich latach na popularności zyskują elastyczne nawierzchnie, które posiadają unikalne właściwości. Przede wszystkim są stosowane na placach zabaw, zewnętrznych siłowaniach, w ogrodach czy na tarasach. Wśród nich dostępna jest nawierzchnia SBR, która wykonana jest z prasowanego granulatu. Składa się z jednej syntetycznej warstwy w formie gumowych płytek. To co je wyróżnia od konkurencji, to niska cena. Nawierzchnia ta cechuje się dobrą elastycznością i amortyzacją uderzeń, dlatego też sprawdza się w miejscach, gdzie często dochodzi do wypadków spowodowanych upadkiem z różnych wysokości. Jedynym minusem może być słaba odporność na działanie promieniowania słonecznego, pod wpływem którego powierzchnia płyt blaknie. Nie są one barwione w masie, przez co po pewnym czasie ich kolor może nieco zmieniać odcień. Pod względem cech fizycznych, nawierzchnia z gumowych płytek SBR jest ona bardzo wytrzymała i sprawdza się na małych oraz dużych powierzchniach. Z powodzeniem może stanowić tańszą alternatywę dla droższych płyt EPDM, które mają bardzo zbliżone właściwości. Na pewno sprawdzą się jako częściowa powierzchnia pod huśtawkami, karuzelami czy zjeżdżalniami, ale również mogą zapełnić całą powierzchnię placu zabaw.

Na tego typy nawierzchniach, które składają się z pojedynczych płyt, mogą być wykonywane konkretne nadruki takie jak na przykład cyferki czy literki. To znacznie zwiększa ich atrakcyjność i użyteczność w miejscach, gdzie spędzają czas dzieci.