Dofinansowanie do termomodernizacji domu

W dzisiejszych czasach dużo się mówi o czystym powietrzu i ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych. Coraz więcej osób decyduje się też na budowę nowych domów ogrzewanych za pomocą paneli słonecznych i wykorzystujących pompy ciepła. Czy to się opłaca?

Jak budować domy z odnawialnym źródłem energii?

dotacja na pompy ciepłaCoraz więcej z nas decyduje się na budowę nowego i oszczędnego domu, który nie będzie emitował do atmosfery gazów cieplarnianych i dwutlenku węgla. Większość z nas budując swój wymarzony dom wybiera do jego ogrzewania i zasilania w prąd panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Jest to jak wiemy droga inwestycja i nie dla każdego. Czy aby na pewno taka droga i niedostępna dla wszystkich? Okazuje się, że wcale nie musi być ona droga. Z pomocą przychodzi nam rządowy program Czyste Powietrze, który pozwoli nam znacząco zmniejszyć koszty takiej inwestycji w termomodernizację domu.W ramach korzystania z rządowego programu Czyste Powietrze można otrzymać dofinansowanie od Państwa . Dotacja na pompy ciepła może  wynieść nawet 37 000 złotych , czyli 60% poniesionych kosztów na inwestycję.Z takiego wsparcia może skorzystać każdy właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego lub wydzielonych w takich domach mieszkań z odrębną własnością. Nie bez znaczenia jest również dochód jakim dysponujemy. Wsparcie rządowe przyznawane jest wnioskodawcom, których dochód roczny nie przekracza kwoty 100 000 zł.Ile zatem możemy otrzymać dofinansowania od Państwa?Maksymalnie 37 000 złotych.  Jednak taka stawka obowiązuje tylko przy zastosowaniu podwyższonego poziomu dofinansowania.Wyższe dotacje przysługują wnioskodawcom, u których w gospodarstwach domowych dochód na osobę wynosi 1564 złote lub w przypadku gospodarstw jednoosobowych 2187 zł. Natomiast jeśli dochody gospodarstwa domowego przekraczają podane kwoty, wówczas maksymalna pomoc może wynieść 30 000 złotych.

Jak można zauważyć warto inwestować w nowoczesne metody ogrzewania domów i zasilania ich w energię elektryczną. Owszem jest to droga inwestycja, ale jak widzimy nasz rząd nie zostawi nikogo bez wsparcia i pomocy.Po zakończonej inwestycji odzyskamy ponad połowę poniesionych kosztów.