Czym jest autoklaw i do czego służy?

Pamiętacie? Jakiś czas temu postanowiłem, aby lekcje prowadzili moi uczniowie. Postanowiłem trochę ich rozkręcić, aby nieco okrzepli z wystąpieniami publicznymi. Majka się sama zgłosiła i stwierdziła, że opowie o urządzeniach, które służą do czyszczenia.

Autoklawy nie tylko w szpitalach

autoklawyBrzmiała nieco zdawkowo, ale też śmiesznie. W każdym razie pojawiły się tematy na temat gąbek, płynów do mycia naczyń i tak dalej. Jakież nasze było zdziwienie, gdy na lekcjach pojawiły się autoklawy, urządzenia służące do oczyszczania narzędzi chirurgicznych. Majka opowiedziała jak działa autoklaw, wyjaśniła działanie ciśnienia, zwiększania temperatury. Dokładnie, bardzo metodycznie wyeksplikowała nam jak autoklawy sprawdzają się w szpitalach, czy miejscach, gdzie używa się narzędzia wielokrotnego użytku. Później zademonstrowała nam w praktyce jak autoklawy działają, w jaki sposób się z nich korzysta. Przyznam, że sam z tej lekcji brałem wiele nowych informacji. Później pojawiła się destylarka, w zasadzie konkretna destylarka do wody. Tutaj skupiła się na współczesnych, domowych sposobach destylowania wody. Stwierdziła, że taka destylarka do wody przysłuży się do tego, żebyśmy mogli pić kranówkę. Dzieci się trochę zaśmiały, ale taka destylarka do wody w gospodarstwie domowym to całkiem przydatne urządzenie. Wiadomo, profesjonalnie wykonane autoklawy to urządzenia specjalistyczne, ale taka destylarka dostępna jest zawsze. W każdym razie, jak Majeczka przyniosła myjki ultradźwiękowe to wszyscy zgłupieli ze zdziwienia.

Myjki ultradźwiękowe to brzmiało zupełnie obco i nikt nie wiedział jak takie coś w ogóle może działać. Oczywiście Majka dokładnie wyjaśniła, że myjki ultradźwiękowe są doskonałymi urządzeniami do czyszczenia. Opowiedziała w jaki sposób dochodzi do implozji. Wszyscy byli zachwyceni.