Cena badania na boreliozę

Kleszcze są w dzisiejszych czasach plagą w wielu regionach Polski. Największe zagrożenie, już kolejny rok z rzędu jest w Małopolsce, gdzie tych małych pajęczaków jest najwięcej. Trzeba się szczególnie przed nimi chronić od marca do października.

Gdzie wykonać badanie na boreliozę?

diagnostyka borelioza cenaJeszcze do niedawna, kleszcze były głównie wiązane ze zwierzętami domowymi, które często je kąszą. Jednakże dziś wiemy, że równie często atakują ludzi, którzy przeważnie nie są tego świadomi. Samo ukąszenie kleszcza nie jest bolesne, ale bywa, że miejsce po nim tak. Jeżeli w naszym przypadku wystąpił charakterystyczny objaw po ukąszeniu kleszcza, czyli rumień w kształcie owalu, to z pewnością od razu poznamy, co się stało. Jednakże taka sytuacja występuje tylko u około trzydziestu procent ludzi, u reszty natomiast objawy są znikome lub nawet pojawiają się po kilku tygodniach, a nawet miesiącach od ukąszenia. Dlatego też, jeżeli podejrzewamy, że ukąsił nas kleszcz, to należy jak najszybciej wykonać test. Tylko w taki sposób można szybko zdiagnozować chorobę i rozpocząć odpowiednie leczenie. Jeżeli jest nam potrzebna diagnostyka borelioza cena jej kształtuje się na poziomie pomiędzy sto trzydzieści a sto pięćdziesiąt złotych. Wystarczy oddać krew do badania i czekać około siedmiu dni na wynik. Każdego roku, u około kilku tysięcy osób jest diagnozowana borelioza. Przeważnie ma ona łagodny przebieg i po kilku tygodniach antybiotykoterapii wraca pacjent do zdrowia, ale bywają też ciężkie przypadki.

Warto pamiętać, że wcześnie zdiagnozowana borelioza, daje niemalże stu procentowe szanse na szybkie wyzdrowienie. Dlatego nie należy zwlekać z badaniem czy udaniem się do lekarza, jeżeli podejrzewamy, że ukąsił nas kleszcz. Powikłania przy boreliozie są bardzo poważne, dlatego lepiej nie ryzykować.