Bezpieczne podłoża w obiektach sportowych

Istotnym elementem wyposażania obiektów sportowych są nawierzchnie i niezależnie od rodzaju uprawianego sportu pełnią ważną funkcję, będąc podstawą boiska. Muszą zatem charakteryzować się pewnymi cechami umożliwiającymi łatwą konserwację oraz być bezpieczne dla ich użytkowników.

Zastosowanie nawierzchni sportowych

nawierzchnia sportowaNa rynku istnieje wiele rodzajów nawierzchni różniących się sposobem montażu czy materiałem, z którego są wykonane. W przypadku konieczności szybkiego montażu bez zastosowania specjalistycznych urządzeń stosuje się modułowe nawierzchnie sportowe. Występują one w wersjach przeznaczonych zarówno do użytku we wewnątrz budynku, jak i do stosowania na zewnątrz. Moduły nawierzchni wykorzystywane do boisk niezabudowanych muszą charakteryzować się strukturą umożliwiającą przenikanie wody deszczowej do gleby. W tym celu powstały płytki o ażurowej konstrukcji zapobiegające powstawaniu kałuży. Istotnym czynnikiem jest materiał, z którego wykonana jest nawierzchnia. Zastosowanie polipropylenu do produkcji modułów niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim zapewnia dobrą amortyzację pionową i poziomą, a także absorbuje część sił działających na stawy i kości przy hamowaniu lub skoku sportowca. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, zapewniając trwałość nawierzchni. Nawierzchnia sportowa wykonana z modułów zapewnia również korzyści ekonomiczne. Ceny montażu i demontażu są stosunkowo niewielkie ze względu na prędkość wykonywania tych operacji.   

Obecnie stosowane nawierzchnie sportowe cechują się bardzo dobrymi cechami użytkowymi. Zastosowanie odpowiedniego tworzywa sztucznego wpływa znacząco na wysoką trwałość oraz bezobsługowość  nawierzchni. Z powodzeniem mogą być stosowane zarówno w miejscach użyteczności publicznej jak i profesjonalnych ośrodkach sportowych.