Bank muzyki – muzyka do prezentacji i do filmów

Przepisy prawa autorskiego nie pozwalają dowolnie wykorzystywać muzyki, którą zakupimy na płycie CD lub innym nośniku. Ulubione utwory możemy używać do celów prywatnych. Jednak ich publiczne odtwarzanie oznacza łamanie obowiązującej ustawy „Prawo Autorskie i Prawa Pokrewne”.

Legalna muzyka do prezentacji z banku

muzyka do prezentacjiWiele agencji reklamowych, studia filmowe, firmy oraz redakcje mediów sięgają do banków muzyki oferujących tzw. Royalty Music. W bibliotekach zgromadzone są ścieżki dźwiękowe, które można przesłuchać i wykupić do wybranego podkładu muzycznego jednorazową licencję. To daje prawo na zsynchronizowanie kupionej muzyki z dowolną produkcją multimedialna. Utwór z powodzeniem może zostać wykorzystany jako muzyka do reklamy (spoty radiowe i telewizyjne). Wykupując taką jednorazową licencję otrzymujemy prawo do rozpowszechniania dźwięków we wszystkich środkach przekazu (w tym w mass-mediach). Bank muzyki udostępnia zwykle dźwięki zróżnicowane stylistycznie. Dzięki temu podkłady sprawdzą się w różnym celu, wpiszą w wiele koncepcji produkcyjnych. Ścieżki z takich baz mogą służyć jako muzyka do prezentacji, którą firma zaprezentuje na branżowej konferencji, ogólnopolskim kongresie czy zamieści na swojej stronie internetowej. W bibliotekach z powodzeniem można jednak znaleźć także dźwięki, które idealnie sprawdzą się jako oprawa radiowa lub telewizyjna. Chodzi tutaj o czołówki, zajawki, zwiastuny, wszelkiego typu jingle radiowe.

Bank muzyki może stać się również nieocenionym źródłem dla twórców gier komputerowych poszukujących dźwięków do tła. Kolejnym zastosowaniem Royalty Music jest publiczne odtwarzanie. Wykupione dźwięki można legalnie wykorzystywać na eventach promocyjnych, branżowych targach, pokazach mody, firmowych piknikach.