Badanie wody ze studni

 

Ludzie nadal bardzo chętnie wykorzystują studnie jako sposób na czerpanie wody przeznaczonej do picia. Dzieje się tak, gdyż do danego miejsca nie da się doprowadzić wodociągu. Często też własne ujęcie jest tańsze w eksploatacji i budowie, zatem stanowi świetną alternatywę wody wodociągowej.

Czy warto zbadać wodę?

ile kosztuje badanie wodyWłaściciele studni głębinowych bardzo często zapominają o jednej ważnej kwestii. Ich woda pochodzi prosto ziemi, nie była nigdy badana, a tym bardziej filtrowana. Tak więc jej skład może być bogaty w zanieczyszczenia, których nie widać gołym okiem. Do najczęściej wykrywanych w wodzie ze studni zanieczyszczeń należą różnego rodzaju bakterie, azotany, amoniaki, związki organiczne, mangan, żelazo itp. Woda potrafi mieć także nieodpowiednią twardość, barwę oraz zapach. Zatem warto zlecić zbadanie wody od razu po wykonaniu ujęcia bądź też po wprowadzeniu się do domu z własnym ujęciem wody. To ważna czynność, ponieważ woda ze studni nie jest pod stałym nadzorem, jak woda wodociągowa i nie ulega badaniom. Substancje się w niej znajdujące mogą mieć zły wpływ na stan instalacji i codziennego życia. Co więcej, może się okazać, że są niebezpieczne dla zdrowia. Warto także zbadać wodę, gdy czujemy, że woda smakuje dziwnie bądź też ma dla nas niekorzystny zapach. Ważną kwestią jest również zagadnienie, ile kosztuje badanie wody ze studni. Cen potrafi być uzależniona od wielu czynników. Do najważniejszego należy to, jakie badanie chcemy zrobić – fizykochemiczne, czy mikrobiologiczne. Ponadto znaczenie ma ilość parametrów, jakie chcemy przebadać oraz pochodzenie wody. Każda placówka ma również inny ceny.

Dla wielu osób badanie wody wydaje się dużym kosztem. Ludzie rezygnują z tego badania bądź badają tylko niektóre parametry. Jednakże kompleksowe badanie wody ze studni potrafi najlepiej powiedzieć, czy nasza woda jest zdatna do picia i innego użytkowania. A przecież to jest najważniejsze – aby nasza, z której będziemy korzystać, była dla nas i naszych domowników bezpieczna.