Amunicja do karabinów o dalekim zasięgu

Karabinowe pociski kalibru .223 Remington są tak rozpowszechnione, iż obecnie są jedyną amunicją, używaną przez sportowców na zawodach strzeleckich na średnim dystansie. Jest to bowiem amunicja bardzo uniwersalna, stabilna, i ogólnodostępna, więc jest bardzo preferowana przez wszystkich strzelców, wolących sprawdzone rozwiązania ponad eksperymenty.

Warianty amunicji karabinowej .223 Remington

amunicja 223Wielu strzelców próbuje jednak amunicji pochodnej od pocisków kalibru .223, a z racji rozpowszechnienia amunicji bazowej, takich podtypów można znaleźć bardzo dużo, a w większości przypadków można nimi z powodzeniem strzelać z broni przeznaczonej do amunicji pierwotnej. Amunicja 223 jest pierwowzorem bodaj najbardziej znanych nabojów karabinowych o kalibrze 5.56mm, wykorzystywanych przez siły zbrojne i strzelców cywilnych na całym świecie. Nie mają one może tak dużej celności i zasięgu jak pociski .223 na bazie których powstały, aczkolwiek są znacznie tańsze i jeszcze bardziej ogólnodostępne, więc często zastępują swój pierwowzór w konkurencjach strzeleckich opierających się głównie na strzelaniu dynamicznym. Pociski typu Match-Grade w tym kalibrze są natomiast jednymi z najcelniejszych pocisków do strzelectwa precyzyjnego i bez większego trudu rywalizują z amunicją wielkokalibrową dalekiego zasięgu.

Są one jednak dość kosztowne, więc pojawiają się w rękach strzelców mających największy budżet, i często najbardziej zaawansowaną broń. Na rynku można również dostać wyspecjalizowane pociski w kalibrze .223, takie jak kule smugowe, często używane przez cywili podczas treningów strzeleckich, amunicję nadciśnieniową o zwiększonym zasięgu i sile obalającej, jak również treningowe naboje, o celowo pogorszonej charakterystyce, wymagającej większej wprawy.